Na co należy uważać przy montażu rynien?

Osoby, które po raz pierwszy zlecają lub też samodzielnie decydują się na montaż rynien mogą uważać, że jest to proces skomplikowany. Nic bardziej mylnego – istnieje jednakże pewien warunek. Zamiast decydować się na system klasyczny, który to obejmuje ogrom komponentów, w tym łączników typowo stanowiących najsłabsze ogniwo całej instalacji, warto pokusić się o wybór rozwiązania nowoczesnego, jakim bez cienia wątpliwości jest Q Stalyo Pro.

Jest to produkt legitymujący się ponadprzeciętną skutecznością, bezpieczny, jak również pozwalający na poczynienie znacznych oszczędności w ujęciu długoterminowym. Niemniej jednak, nawet przy jego montażu należy kierować się pewnymi wytycznymi sztuki budowlanej. Przede wszystkim pamiętać należy o kolejności realizacji prac renowacyjnych lub konstrukcyjnych. Niezbędnym jest bowiem położenie rynien jeszcze przed zamontowaniem pokrycia dachowego. Na elementy metalowe, pomimo że są one wytrzymałe, mogą wpływać negatywnie warunki atmosferyczne. Pamiętajmy więc, aby system rynnowy instalować na elewacji w temperaturach wyższych niż minus pięć oraz niższych niż plus trzydzieści pięć stopni Celsjusza celem uniknięcia ewentualnych deformacji lub zniekształceń poszczególnych komponentów.

Kluczowe znaczenie ma także ich przechowywanie przed mocowaniem do ścian zewnętrznych – przechowujmy elementy systemu w suchym miejscu, zabezpieczając je przed nadmiernym zawilgoceniem. Nie spowoduje ono uszkodzenia rynien, jednakże może znacznie utrudnić ich montaż, bowiem będą one w takim przypadku nad wyraz śliskie. Fakt ten może doprowadzić nie tylko do problemów instalacyjnych, ale także – do uszczerbku na zdrowiu osób podejmujących się mocowania systemu rynnowego, czego z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeżeli podejmujemy się omawianego przedsięwzięcia samodzielnie, warto zaznajomić się z dostarczaną przez producenta instrukcją obsługi, jako że znajdziemy w niej kluczowe wytyczne odnośnie montażu.

W dokumencie zawarto preferowany rozstaw haków mocujących, optymalny spadek rynny, czy w końcu poszczególne etapy instalacji, które powinniśmy przeprowadzić w odpowiedniej kolejności, aby mieć pewność, że system działać będzie bez najmniejszych choćby problemów przez wiele kolejnych lat. Aspekty te nie należą do najbardziej skomplikowanych, jednakże jeżeli potraktujemy je po macoszemu okazać się może, że system nie odprowadza wody oraz zanieczyszczeń z dachu w sposób optymalny, co z kolei może doprowadzić do jego zatykania, z czym nierozerwalnie wiąże się konieczność przeprowadzania przez nas prac konserwacyjno-porządkowych.

W sezonie letnim, kiedy z nieba leje się żar może to być samą przyjemnością, jednakże o wiele gorzej jeżeli jakakolwiek usterka lub awaria wystąpi w środku zimy, kiedy to wykonywanie takich zadań dalekie będzie od komfortowego. Wszelkich problemów użytkowych możemy jednakże w prosty sposób uniknąć, wystarczy bowiem że będziemy dokładnie stosować się do zaleceń producenta lub też – podejmiemy decyzję o zakontraktowaniu zespołu fachowców, którzy to niezbędne prace montażowe wykonają za niewielką opłatą za nas.