Domy energooszczędne, czym się charakteryzują?

Dawno już pieśnią przeszłości stały się proste, pozbawione jakichkolwiek udogodnień budynki mieszkalne, które pomimo swojej prostoty wymagały dość znacznych nakładów, przede wszystkim na zachowanie ich w zadowalającym stanie oraz na ogrzewanie pozwalające na utrzymanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach na zadowalającym poziomie. W chwili obecnej domy i mieszkania buduje się w sposób inteligentny, dbając o to, aby nie tylko oferowały one posiadaczowi maksymalny możliwy komfort użytkowania, ale także poprzez specyfikę zastosowanych materiałów pozwalały na obniżenie wydatków stricte eksploatacyjnych.

Jednym z takich rozwiązań jest dom energooszczędny. Czym on jest? W świetle obowiązującego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawa, jest to każda budowla służąca celom mieszkalnym, w przypadku której zapotrzebowanie na energię nie przekracza w ujęciu rocznym 70 kWh/m2. Podczas przygotowywania projektów takich budynków bierze się pod uwagę nie tylko wykorzystanie urządzeń codziennego użytku, które pozwoliłyby w największym możliwym stopniu ograniczyć zużycie energii, ale także użycie najwyższej jakości materiałów budowlanych, które umożliwią ograniczenie o nawet kilkanaście procent strat ciepła.

Jak wynika z badań, największe ilości ciepłego powietrza uzyskanego dzięki wykorzystaniu instalacji grzewczej lub klimatyzacji wydostaje się na zewnątrz poprzez drzwi i okna, na drugim miejscu plasują się ściany, natomiast stawkę zamyka dach. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie jest implementacja tak zwanych okien pasywnych, a więc gwarantujących współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż ma to miejsce w produktach standardowych, co z kolei bezpośrednio przekłada się na lepszą izolację termiczną pomieszczeń, w których zostaną one zastosowane. Kluczowym aspektem, który brany jest pod uwagę podczas montażu jest przede wszystkim ich szczelność – nie może bowiem być mowy o występowaniu lub powstawaniu z czasem mikroskopijnych szczelin, przez które chłodne powietrze z zewnątrz przenikać mogłoby do wnętrza budowli. Pod tym samym kątem sprawdzane są także wszelkie drzwi zamontowane w domu i prowadzące na podwórze. Przyszły właściciel swoich energooszczędnych czterech kątów powinien także zadbać, by ściany wykonane zostały z odpowiedniego materiału i zapewniały wysoki poziom docieplenia, dzięki czemu raz ogrzane pomieszczenia utrzymywać będą satysfakcjonującą z punktu widzenia domowników temperaturę. Nie bez znaczenia pozostaje także zaimplementowanie elementów docieplających w ramach dachu – zapewniamy, że komfort, szczególnie w okresie zimowym, będzie jak najbardziej wart początkowej inwestycji w optymalizację rozwiązań energooszczędnych, które mają zostać zastosowane w naszych czterech ścianach. Pomimo faktu, że ostatnimi czasy zimy uznać należy za znacznie lżejsze niż miało to miejsce jeszcze do niedawna, to zdaniem synoptyków w najbliższych latach czeka nas jeszcze wiele miesięcy, podczas których temperatura spadnie poniżej zera – warto się na ten stan rzeczy przygotować z wyprzedzeniem, dzięki czemu nawet najbardziej sroga zima nie będzie nam straszna!