Systemy ocieplania budynków – rodzaje, charakterystyka

Branża budowlana stale się rozwija, co z kolei niesie za sobą coraz to nowe rozwiązania architektoniczne i technologiczne.

Jest to stan rzeczy bardzo korzystny z punktu widzenia osób pragnących zbudować od podstaw lub też zmodernizować dany obiekt mieszkalny, użytkowy lub też przemysłowy, jako że pozwala to wprowadzić w jego ramach niedostępne jeszcze do niedawna udogodnienia bezpośrednio przekładające się na zwiększenie komfortu jego użytkowania lub też pozwalające ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Jednym z takich rozwiązań są systemy ocieplania budynków, dzięki którym możliwe jest poprawienie izolacji termicznej obiektu, a co za tym idzie – ograniczenie ilości chłodnego powietrza przedostającego się do poszczególnych pomieszczeń, minimalizacja efektu wychładzania się ścian oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki rzeczonym systemom raz osiągniętą we wnętrzu budynku temperaturę utrzymać można będzie znacznie dłużej, co z kolei oznacza, że na przestrzeni czasu nie będzie konieczne ponoszenie tak dużych kosztów na opał jak miało to miejsce do tej pory.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele systemów ocieplania budynków, jednakże do najpopularniejszych należą bezsprzecznie te bazujące na styropianie oraz na wełnie naturalnej. Obydwa materiały nie należą do kosztownych, a więc nawet pokrycie nimi wszystkich ścian budynku jednocześnie nie spowoduje wydrenowania naszego budżetu. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, otrzymamy w zamian dużą wydajność, odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również wieloletnią żywotność. Szczególnie ta ostatnia istotna jest dla właścicieli przestrzeni mieszkalnych, biurowych i przemysłowych, jako że oznacza ona, iż raz wykonana instalacja pełnić będzie swoją rolę przez wiele kolejnych lat, a jeżeli nie zadziała na nie siła wyższa lub też nie wydarzy się sytuacja będąca poza kontrolą posiadacza, jej wymiana ani też modernizacja nie będą konieczne.

Zainteresowanie systemami opartymi na wykorzystaniu wełny naturalnej lub styropianu jest w pełni zrozumiałe w naszym klimacie, który to potrafi zaskoczyć temperaturami spadającymi znacznie poniżej zera w sezonie zimowym, a także wymusić ponoszenie większych kosztów ogrzewania poszczególnych pomieszczeń na skutek długo utrzymującego się jesiennego lub wiosennego chłodu i wilgoci. Co niezwykle istotne, systemy będące bohaterami dzisiejszego wpisu dostępne są w różnych wariantach, składać się mogą z różnej ilości warstw, a bazę z włókna lub styropianu wspierać mogą w ogrzewaniu domu, biura lub zakładu pracy dodatkowe wysoce wydajne materiały charakteryzujące się nad wyraz korzystnym współczynnikiem izolacji termicznej. W pełni zrozumiałym jest, że w przypadku, gdy jeszcze nigdy nie podejmowaliśmy się takiego przedsięwzięcia, możemy nie wiedzieć, które z dostępnych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalistów na stronach internetowych lub też bezpośrednio w firmie budowlanej, której mamy zamiar zlecić usługę docieplania budynku.