Kable telekomunikacyjne rodzaje

Kable komunikacyjne wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu i pozwalają na szybkie oraz skuteczne łączenie ze sobą rozlicznych komponentów wchodzących w skład danej komputerowej sieci lokalnej lub rozległej. Jako, że każdy z takich systemów charakteryzuje się nieco inną specyfiką, niezbędne okazuje się wykorzystanie okablowania odpowiednio przystosowanego, które umożliwi sieci pracę z optymalną wydajnością.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kabli telekomunikacyjnych, włączając w to produkty opancerzone, żelowane, bezhalogenowe oraz wyposażone w specjalną powłokę przeciwwilgociową. Ostatnie z udogodnień znajdziemy w niemalże wszystkich oferowanych konsumentom prywatnym i firmom wyrobach telekomunikacyjnych, jako że producenci doskonale wiedzą, iż nawet niewielka ilość wilgoci może okazać się przekleństwem całej sieci komputerowej, szczególnie jeżeli na skutek wielomiesięcznego nieprzerwanego użytkowania lub uszkodzenia mechanicznego przerwaniu ulegnie warstwa zewnętrzna kabla, odsłaniając rdzeń, przy pomocy którego przesyłane są dane.

Jeżeli mamy do dyspozycji dodatkowe kilkanaście złotych, które pragnęlibyśmy wykorzystać celem poprawy jakości naszego systemu telekomunikacyjnego, warto rozważyć nabycie kabla, którego warstwa zabezpieczająca wykonana jest z materiału bezhalogenowego. Dlaczego jest to rozwiązanie korzystne? Szczególnie nieodzowne okazuje się ono w sytuacji, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się część lub całość naszego systemu wybuchnie pożar – w takiej sytuacji kable nie będą emitowały ciemnego, gryzącego dymu, który mógłby uniemożliwić ewakuację. Opary będą niemalże przezroczyste, a jednocześnie będą miały minimalny wpływ na stan zdrowia zarówno poszkodowanych jak i ratowników, co pozwoli znacznie szybciej i sprawniej przeprowadzić akcję ratunkową. W sytuacji, gdy gra toczy się o ludzkie życie, każda, nawet najmniejsza przewaga nad szalejącym żywiołem może okazać się na wagę złota i pozwolić pracownikom lub osobom przebywającym w pobliżu systemu teleinformatycznego ewakuować się z obiektu bez uszczerbku na życiu lub zdrowiu.

Kable różnią się od siebie także jakością wykonania – warto łaskawym okiem spojrzeć na produkty opancerzone, szczególnie jeżeli okablowanie wykorzystywane jest celem połączenia ze sobą dwóch obiektów, w których przechowywane są urządzenia i osprzęt stanowiące komponenty systemu. Jak doskonale wiadomo, odcinki, które znajdują się poza terenem zabudowanym są o wiele bardziej narażone na potencjalnie opłakane w skutkach uszkodzenie mechaniczne czy też awarię na skutek działania czynników zewnętrznych, w tym niekorzystnych warunków atmosferycznych. Możemy się przed nimi w znacznym stopniu zabezpieczyć, jeżeli tylko podczas dokonywania zakupu oprzyrządowania naszego systemu zdecydujemy się na nieco większy wydatek i nabędziemy kable dodatkowo opancerzane warstwą metalu lub tworzywa sztucznego. Niejednokrotnie mogą one stanowić o „być albo nie być” infrastruktury komputerowo-telekomunikacyjnej, którą to mamy zamiar stworzyć.